Aktualności

Pijanym kierowcom mówimy stanowcze ,,NIE’’- policyjne działania trzeźwość

Data publikacji 30.04.2024

Stargardzcy policjanci na terenie powiatu przeprowadzili wzmożone działania ukierunkowane na ujawnianie kierujących będących pod wpływem alkoholu. Efektem działań było wyeliminowanie 5 kierowców, którzy zdecydowali się wsiąść za kółko pod wpływem alkoholu. Rekordzista miał blisko 2 promile alkoholu. Funkcjonariusze dokonali konfiskaty pojazdu prowadzonego przez mężczyznę.

Kierowcy pomimo konieczności zatrzymania się i poddania badaniu na zwartość alkoholu w wydychanym powietrzu wykazują duże zrozumienie mając świadomość, że prowadzenie tego typu działań ma bezpośredni wpływ na poprawę bezpieczeństwa na naszych drogach. Każdy pijany kierowca to potencjalny sprawca wypadku. Naraża na utratę życie własne, przewożonych osób, a także innych uczestników ruchu drogowego. Dlatego też priorytetowym celem policjantów jest wyeliminowanie z dróg kierowców niosących takie zagrożenia, tych którzy przed wyjazdem sięgają po alkohol i którzy piją pomimo planowanej następnego dnia podróży. Trudno wykazać zrozumienie dla tych którzy wczoraj, mimo medialnego nagłośnienia i świadomości konsekwencji prawnych, kierowali pojazdami w stanie nietrzeźwym. Funkcjonariusze wyposażeni w alkotesty mieli możliwość w krótkim czasie sprawdzić trzeźwość u kierującego pojazdem. Przy ich użyciu natychmiast widoczny jest wynik takiego badania. W przypadku jeżeli urządzenie to, wykazało zawartość alkoholu u kierującego, to wówczas był on poddawany badaniu na alkometrze, który już dokładnie wskazał zawartość alkoholu w organizmie. Efektem działań prewencyjnych na terenie powiatu stargardzkiego było wyeliminowanie 5 kierowców, którzy zdecydowali się wsiąść za kółko pod wpływem alkoholu. Rekordzista miał blisko 2 promile alkoholu. Funkcjonariusze dokonali konfiskaty pojazdu prowadzonego przez mężczyznę.

Przypominamy!!!

Zgodnie z nowymi przepisami, jeśli kierowca zostanie przyłapany na jeździe z zawartością alkoholu w organizmie wynoszącą co najmniej 1,5 promila w wydychanym powietrzu, sąd orzeknie utratę auta.
• Dodatkowo art. 178 kk przewiduje obowiązkową konfiskatę samochodu lub jego równowartości w sytuacjach, gdy kierowca spowoduje wypadek, mając w organizmie minimum 1 promil alkoholu.
• Gdy kierowca nie jest właścicielem pojazdu, który prowadził, a przykładowo jechał autem służbowym czy leasingowanym, samochód nie zostanie skonfiskowany, ale za to kierowca będzie musiał zapłacić karę finansową równą wartości pojazdu.

Apelujemy więc o rozsądek i trzeźwość za kierownicą zawsze i wszędzie. Bądźmy odpowiedzialni na drodze. Trzeźwość za kierownicą obowiązuje nas wszystkich, każdego dnia o każdej porze. Od tej zasady nie ma wyjątków. Wypadki spowodowane przez pijanych kierowców często są tragiczne w skutkach.

asp. Justyna Siwarska

Powrót na górę strony