Aktualności

Policjanci ponownie apelują o rozwagę nad wodą

Data publikacji 03.07.2019

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Stargardzie po raz kolejny apelują o rozwagę i rozsądek do osób przebywających nad akwenami wodnymi. Chwila nierozwagi może nas kosztować życie. Od początku roku w województwie zachodniopomorskim utonęło już 13 osób.

Wypoczynek często kojarzy się z pobytem nad morzem lub jeziorami. Woda może być jednak niebezpieczna. Większość utonięć jest wynikiem kąpieli w miejscach niestrzeżonych, lekkomyślności ludzi oraz lekceważenie obowiązujących przepisów, dlatego ponownie przypominamy kilka zasad prawidłowego postępowania nad wodami. Ich stosowanie umożliwi bezpieczne korzystanie z tej atrakcyjnej formy wypoczynku. Warto zapoznać się też z Ustawą z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych. Ustawa określa:

  1. warunki bezpieczeństwa osób pływających, kąpiących się lub uprawiających sport lub rekreację na obszarach wodnych;

  2. podmioty uprawnione do wykonywania ratownictwa wodnego, zakres ich obowiązków i uprawnień, oraz zasady finansowania ich działalności;

  3. podmioty odpowiedzialne za zapewnienie bezpieczeństwa osobom pływającym, kąpiącym się lub uprawiającym sport lub rekreację na obszarach wodnych;

  4. nadzór i kontrolę nad ratownictwem wodnym;

  5. zasady i tryb usuwania, przechowywania, wydawania oraz orzekania przepadku statku lub innego obiektu pływającego przeznaczonego lub używanego do uprawiania sportu lub rekreacji, zwanego dalej „innym obiektem pływającym”.

Najlepsze do pływania, kąpieli są miejsca odpowiednio zorganizowane i oznakowane kąpieliska strzeżone. Nie wolno się kąpać w miejscach niebezpiecznych, a zwłaszcza przy śluzach, mostach, budowlach wodnych, portach, przy zaporach, przy ujęciach wody pitnej, stawach hodowlanych, basenach przeciwpożarowych, jak również w pobliżu szlaków żeglownych oraz w wodach o silnym zanieczyszczeniu i wirach. Zawsze należy zapoznać się i przestrzegać zasad regulaminu kąpieliska, na którym się znajduje.

Zawsze trzeba stosować się do zaleceń ratowników. Pamiętać należy, że dzieci do lat 7 mogą przebywać na terenie kąpieliska, pływalni oraz korzystać z kąpieli wyłącznie pod opieką i nadzorem osób pełnoletnich. Nie wolno wchodzić do wody bezpośrednio po spożytym posiłku. Nie należy wskakiwać gwałtownie do wody rozgrzanym dłuższym opalaniem.

Nie wolno również skakać (zwłaszcza na głowę) do nieznanej wody. W trakcie kąpieli nie należy krzyczeć i wzywać pomocy, jeśli faktycznie nie jest ona potrzebna. W przypadku złego samopoczucia, uczucia zimna - natychmiast trzeba wyjść z wody. Korzystając z kąpielisk nadmorskich należy unikać miejsc niebezpiecznych typu ostrogi, falochrony, bo można się tam natknąć na gwałtowny spadek dna, wsteczne prądy, powierzchnie śliskie, porośnięte wodorostami lub pokryte ostrymi małżami.

Rady w „pigułce”

- przestrzegaj regulaminu kąpieliska, stosuj się do uwag i zaleceń ratownika,

- poznaj swoje możliwości pływackie i nie przeceniaj ich. Jeśli chcesz się wybrać na dłuższą trasę pływacką, płyń asekurowany przez łódź / użyj bojki z szelkami, jeśli zasłabniesz będzie dobrym podparciem aby odpocząć i wezwać pomoc,

- na łódce, kajaku, rowerze wodnym używaj kamizelki ratunkowej,

- nigdy nie wchodź do wody po spożyciu alkoholu!

- obserwuj swoje dzieci podczas zabawy w wodzie, to Ty jesteś za nie odpowiedzialny!

- nie baw się w podtapianie innych osób, spychanie z pomostów i materaców. Zabawy w wodzie muszą wykluczać ryzyko i eskalacje niebezpiecznych zachowań (brutalności, agresji, niezdrowej rywalizacji),

- nie skacz „na główkę” w nieznanym miejscu!

- po dłuższym opalaniu nie skacz do wody. Unikniesz wstrząsu termicznego, którego organizm bardzo nie lubi. Wejdź powoli, ochlap ciało wodą,

- wyjdź z wody jeśli jesteś zmęczony, jest Ci zimno lub jesteś głodny. Może dojść do wychłodzenia organizmu lub nagłej utraty sił spowodowanej wzmożonym wysiłkiem,

- w wodzie to tonący jest zawsze silniejszy!  Nie podpływaj bezpośredniego do tonącego. Podaj kij, wiosło, koło ratunkowe, piłkę itp.,

- alarmuj wtedy, kiedy jest to konieczne!

Nieprzestrzeganie obowiązujących przepisów może doprowadzić do tragedii w tym do utraty życia oraz do wyciągania konsekwencji prawnych (Ustawa z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych).

Art. 6. Zarządzający wyznaczonym obszarem wodnym lub osoba przez niego upoważniona może nie wpuścić na ten obszar osoby lub żądać opuszczenia przez nią tego obszaru, jeśli zachowanie osoby wyraźnie wskazuje, że znajduje się ona w stanie nietrzeźwości lub jest pod wpływem środka odurzającego.

Art. 34. Kto, w przypadku o którym mowa w art. 6, nie stosuje się do polecenia zarządzającego obszarem wodnym lub upoważnionej przez niego osoby i wchodzi na obszar wodny albo nie opuszcza tego obszaru, podlega karze grzywny.

Art. 35. Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi w ruchu wodnym statek lub inny obiekt pływający, niebędący pojazdem mechanicznym, podlega karze grzywny.

Art. 36. Postępowanie w sprawach określonych w art. 34 i art. 35 prowadzi się na podstawie ustawy z dnia 24 sierpnia 2001 r. – Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia (Dz. U. z 2018 r. poz. 475 i 1039).

Jeżeli zauważysz wypadek nad wodą lub przypadek tonięcia, nie przechodź obojętnie. Wezwij pomoc! Policja – 112. W działaniach ratowniczych to czas odgrywa ważną rolę. Im wcześniej nas powiadomisz, tym szybciej będziemy reagować!

asp. Łukasz Więckowski

Powrót na górę strony