Aktualności

Działania „SMOG” na terenie powiatu stargardzkiego

Data publikacji 11.05.2018

Wczoraj funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Stargardzie razem z policjantami Oddziału Prewencji Policji w Szczecinie od wczesnych godzin porannych do późnych godzin wieczorowych na terenie naszego powiatu przeprowadzili działania pk. „SMOG”.

W ostatnich miesiącach wiele uwagi poświęcamy jakości powietrza, którym oddychamy – szczególnie w miastach. W działania ograniczające emisję spalin i innych zanieczyszczeń do środowiska wpisują się również stargardzcy policjanci.

 

Głównym celem działań było ujawnianie nieprawidłowości związanych ze złym stanem technicznym pojazdów, który ma wpływ na nadmierną emisję spalin. Zadaniem policjantów było eliminowanie z ruchu tych aut, których stan techniczny w sposób oczywisty wskazuje na uszkodzenie układu wydechowego, czy nieprawidłowe działanie silnika. Takie usterki mogą wpływać na zwiększoną emisję spalin do atmosfery. Podczas działań „SMOG” funkcjonariusze szczególną uwagę poświęcali także działaniu układu hamulcowego, kierowniczego, czy zawieszenia. Zwracali uwagę na oświetlenie pojazdu, jego oznakowanie, przyglądając się także jaki jest stan ogumienia. Oprócz stanu technicznego, który poddany był kontroli policjanci kontrolowali trzeźwość kierujących oraz wymagane przepisami dokumenty.

 

Przypominamy obowiązujące przepisy:

 

Warunki techniczne jakie musi spełniać pojazd oraz niezbędne jego wyposażenie reguluje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz. U. z 2013 r. nr 32 poz. 951).

 

Art. 132. ust. 1. pkt 1c ustawy – Prawo o ruchu drogowym określa, że policjant zatrzyma dowód rejestracyjny (pozwolenie czasowe) w razie stwierdzenia lub uzasadnionego przypuszczenia, że pojazd narusza wymagania ochrony środowiska. W tym przypadku policjant może również ukarać kierującego mandatem karnym i nie może zezwolić na dalsze używanie pojazdu.

 

Art. 66. ust. 1, pkt 3 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2017 r. poz. 1260 z późn. zm.) stanowi, że pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie powodowało wydzielania szkodliwych substancji w stopniu przekraczającym wielkości określone w przepisach szczegółowych (Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz. U. z 2016 r. poz. 2022).

 

Prowadzone działania miały także charakter edukacyjny. Funkcjonariusze przypominają kierującym, że dający się we znaki smog, wytwarzany jest nie tylko przez fabryki ale również przez niesprawne technicznie pojazdy.

Powrót na górę strony